veralkoholszint1_1

A véralkoholszint szintjei és következményeik

A véralkoholszint és az ittas vezetés összefüggése a büntetésben

A vezetés során ma is zéró tolerancia van bevezetve, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy ez milyen véralkoholszinthez köthető, és persze a körülmények is jelentős különbségeket jelentenek az ezt büntető eljárások során. Most egy kicsit ezzel kapcsolatban szerettem volna részletesebben is írni, hiszen sokan nem tudják, hogy milyen komoly következményekkel is lehet számolni egyes esetekben, ami viszont nem jó. A tudás nagyon fontos ebben az esetben, és ne feledjük azt a fontos tényezőt sem, hogy alkohol fogyasztása után nem azért ne ülünk volán mögé, mert azt a törvény bünteti, hanem azért, mert ez veszélyezteti a saját és mások testi épségét is. Nézzük is meg tehát, hogy az egyes véralkoholszintek milyen komoly vagy kevésbé jelentős tünetekkel járnak. 

veralkoholszint1_2

A véralkoholszintek, és hozzájuk tartozó tünetek

A véralkoholszint (röviden BAC) azt jelzi, hogy a vérben mennyi alkohol van jelen. Az alkoholszintet általában a vérben mérik, és kifejezhető százalékos formában vagy milligramm/deciliter (mg/dl) egységben. Nézzük is meg részletesen, hogy melyek ezek a tünetek és szintek:

0,02%  esetén enyhe hatások érezhetők, mint például a hangulat emelkedése és az éberség enyhe csökkenése. Jogilag elfogadható szint az egyes országokban vezetés közben, Magyarországon azonban ez sem megengedett, ezért mindenképpen ügyelni érdemes arra, hogy az alkohol az ember szervezetéből teljesen eltávozzon, mielőtt még volán mögé ülne. 

0,05%-nél az éberség és a koordináció csökkenése, a hangulat fokozódása, a reakcióidő lassulása és a vizuális észlelés romlása érezhető, ekkor már veszélyesebb vezetni. Sokszor egyébként a túlzott fáradtság is hasonló tünetekkel jár, ezért akkor sem érdemes vezetni, hiába nem tiltja a kresz számszerűen azt.

0,08%-nél a koordináció jelentősen csökken, és nehezebbé válik a járás és a beszéd. A reakcióidő jelentősen lelassul, és a vezetési képesség jelentősen károsodik. A legtöbb országban ez a határérték a jogi alkoholfogyasztás és vezetés közben tilos.

0,15% esetén a test egyensúlyi állapotának jelentős csökkenése, súlyos érzékelési zavarok, magas vérnyomás és a látás homályossá válása érzékelhető, ilyenkor már komoly bűncselekmény a vezetés. 0,30% BAC-nál általában a szervezetben súlyos mértékű alkoholmérgezés tünetei jelentkeznek, mint például a beszéd nehézkessége, az eszméletvesztés és a légzési nehézségek.

Végül 0,40% és afeletti értéket tartunk számon. Az életveszélyes állapotok közé tartozik, amelyek általában súlyos alkoholmérgezést jelentenek, mint például a légzési problémák, a kóma és a halál.

Fontos megjegyezni, hogy az alkohol hatása egyénenként változhat, és nem csak a véralkoholszint befolyásolja a hatásait, hanem más tényezők is, mint például az egyén testsúlya, életkora, nem, az alkoholfogyasztás gyakorisága és mennyisége, az üres gyomor és az alkohol fogyasztás sebessége.

A véralkoholszint és a büntetés kérdése

Az ittas vezetés súlyos bűncselekmény, mivel az életveszélyes lehet azok számára, akik az utakon közlekednek, beleértve a járókelőket és más járműveket is. Az ittas vezetésért járó büntetések eltérőek lehetnek az egyes országokban, de Magyarországon is hasonlóan járnak el, mint a legtöbb országban. Nézzük is meg a büntetés egyes pontjait. 

Először is a pénzbírsággal kell számolnunk, ami sajnos elengedhetetlen. Az ittas vezetésért járó pénzbírságok összege jelentősen eltérhet az egyes esetekben, ezért sajnos nehéz egy értéket így leírni, nem is tudok igazán. Számos tényező függvénye lehet, viszont semmiképp nem fogjuk néhány ezer forinttal megúszni a dolgot. Másik szempont a jogosítvány-elvétel. Az elvonás hossza szintén változó lehet az országtól függően, de általában a büntetőjogosítvány-törlési határozatot követően legalább néhány hónapos időtartamról van szó.

Ezután véralkoholszint mértékének megfelelő büntetőeljárás is indulhat. Az ittas vezetésért járó büntetőeljárások súlyossága az alkohol szintjétől és az eset körülményeitől függően eltérő lehet. Az eljárás lehet egy egyszerű bírságolás, de akár börtönbüntetést is kaphat a személy. Baleset esetén pedig akár szabadságvesztésről is szó lehet. 

A nagy kérdés persze az, mit tehet az ember, ha a baj már megtörtént. Legegyszerűbb megoldás, ha egyenesen ügyvédhez fordulunk, hiszen az ő segítsége sorsfordító lehet számunkra.

A véralkoholszint kordában tartása

Legegyszerűbben úgy tudjuk a fent leírt bajt elkerülni, ha a véralkoholszintünkre folyamatosan figyelünk ivás után. Ezt pedig úgy tehetjük meg, hogy vagy nem iszunk, ami egy kicsit irreális persze, vagy egyszerűen odafigyelünk a fogyasztásra, és egy véralkoholszint kalkulátor segítségét is igénybe vesszük. Talán egy kis extra munka ugyan bevinni ebbe az adatokat, és nem ezzel szeretnénk bajlódni egy buliban semmiképp, azonban megéri összességében. A biztonságos utak fenntartása mindenki feladata, többek közt a miénk is, ezért figyeljünk oda az alkohol fogyasztására és persze csak akkor üljünk volán mögé, ha nem ittunk, vagy az alkoholt már sikeresen feldolgozta a szervezetünk.